Розвиток економіки України: чим можуть бути корисні юристи – Selepey, Volkovetsky & Partners

Розвиток економіки України: чим можуть бути корисні юристи

Порятунок стресових активів — один із вагомих аспектів розвитку української економіки. І це — робота не лише економістів, а й юридичних фірм.

29 Травня 2019

Як зрозуміти, що економіка країни розвивається? На мій погляд, найкраще це видно через розвиток її підприємств. Якщо бізнеси створюються і ростуть, то в результаті розвивається і країна. Або навпаки.

 

Сьогодні в Україні сотні юридично стресових бізнесів. А за юридичною стресовістю, як правило, слідує занепад підприємства. Чому? У юридично проблемні бізнеси інвестори не готові вкладати гроші. Їхні власники живуть у логіці “отримати максимум сьогодні”, бо не впевнені в завтрашньому дні. Менеджмент не має довгострокової мотивації з тих самих причин. Як наслідок, підприємства стагнують.

 

Коли ми вирішуємо юридичні проблеми бізнесу, то цим створюємо передумови для того, щоб власник довгостроково володів ним, мав мотивацію вкладатися в нього, щоб інвестор був готовий інвестувати, щоб менеджмент хотів працювати на підприємстві у довгій перспективі. Наслідком цього може бути розвиток підприємства.

Стресовість активу — це природно

Зазвичай юридичні проблеми бізнесів виникають із конфлікту інтересів (наприклад, між акціонерами чи власниками) або з проблемних фінансово-кредитних відносин (коли підприємство взяло кредит, не змогло віддати і тепер довго судиться з банком за повернення чи неповернення цього кредиту). Це — найпоширеніші випадки.

 

Очевидно, що ці проблеми створюють не юристи, а самі бізнесмени. Втім, для них це природно, адже підприємницький підхід передбачає багато експериментів. Бізнесмени часто вступають у протиріччя з іншими людьми, коли намагаються реалізувати свої ідеї, вони бувають непоступливими в конфліктах, коли добиваються свого.

 

Це — природна ситуація для бізнесменів у різних країнах, яка зазвичай загострюється на фоні криз. В Україні ці проблеми ускладнені природою вітчизняного правового поля, в якому немає повноцінної функції арбітра для врегулювання бізнес-відносин. А коли нікому розв’язати конфлікт, то він усе дужче затягується.

 

Формальний підхід — не порятунок

Класична роль юриста або адвоката полягає в тому, щоб максимально захистити свого клієнта. Інтересом клієнта, як правило, є отримати максимум із ситуації. І цей максимум найчастіше вимірюється в формальній площині. Наприклад, відсудити найбільшу можливу кількість акцій для клієнта в корпоративному спорі або добитися якомога довшого відстрочення сплати кредиту перед банком.

 

Цей підхід зрозумілий, але досить формалістичний, а тому не завжди дозволяє побачити суть речей. Буває, юристи відсудили для клієнта велику частку акцій підприємства, але те підприємство вже мало що може і мало що коштує. Або юристи забрали бізнес у боржника в інтересах кредитора, але не подумали про те, що кредитор нічого з тим бізнесом не зможе зробити. І формально ти відстояв інтереси клієнта — стягнув заставу чи іпотеку, ти молодець, успішний юрист, але виявляється, що банк не спроможний управляти цим бізнесом, і він закривається. Те саме в корпоративному конфлікті — можна судитися п’ять років, відсудити частку в розмірі 80 відсотків, а підприємство за цей час “померло”. Формально все чудово, твій клієнт — мажоритарний акціонер, а по факту — мертвий бізнес. У кінцевому підсумку такі ситуації часто завершуються збитками для клієнтів.

 

Змінити фокус задля реальної вигоди

Як на мене, юристам потрібно змінити фокус: перестати міряти вигоду формально і почати шукати можливостей для відновлення проблемного бізнесу. Іноді вигідніше домовитися з опонентом у суді трохи швидше, отримати меншу частку, поступитися — але залишитися співвласником у живому бізнесі. Або домовитися з кредиторами, чи кредиторам з боржниками, але зберегти роботу підприємства. Завдяки такому підходу виграють всі сторони — і економіка загалом. Якщо коротко, суть нової логіки для юристів у тому, щоб шукати шляхи збереження активу, а не задоволення лише амбіцій — з живого активу завжди можна отримати більше, ніж із неживого.

 

Кілька років тому “Селепей, Волковецький і партнери” захищали інтереси клієнта, з якого за борги стягнули приміщення ТЦ в обласному центрі України. Стягнення відбулося зі значними порушеннями, приміщення купив недобросовісний набувач — а тоді продав його добросовісному поточному власнику, який повністю переформатував ТЦ під власний бізнес. Для захисту інтересів клієнта (приміщення продали вдесятеро дешевше ринку, і це не покрило його боргів, хоча мало би) ми звернулися до суду й визнали торги недійсними. І тоді постали перед дилемою: або витребувати майно з нового власника, але у неробочому стані (ТЦ тепер заточений під специфічний бізнес цього власника), або погодитися на не максимальну, але достойну компенсацію і зберегти діяльність торгового центру. Ми вступили в переговори з новим власником і разом з клієнтом прийняли рішення укласти мирову угоду та зберегти актив робочим.

 

Що більше стресових українських активів повернеться до повноцінної діяльності, то краще почуватиметься економіка. Роль юристів у цьому процесі важко переоцінити. Вони в силі або “вбити” підприємство у багаторічних судових тяганинах заради виконання контракту й отримання гонорару — або допомогти сторонам домовитися задля вищої цілі: зберегти актив, робочі місця, інвестиції та сприяти ревіталізації української економіки.

Ми використовуємо cookie файли для аналізу поведінки відвідувачів нашого сайту та подальшої оптимізації послуг. Обираючи опцію «Погодитись» ви даєте згоду на опрацювання персональних даних відповідно до нашої політикою конфіденційності